W dobie rosnących cen nośników energii /gaz, węgiel, olej opałowy, energia elektryczna/ oraz ich ograniczonej ilości niezbędne staje się sięgnięcie do odnawialnych źródeł.

Do 2020 roku udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w całej Unii Europejskiej powinien zwiększy się do 20 procent. W Polsce wskaźnik ten ma wzrosnąć do 15 procent. Każde państwo członkowskie będzie zobowiązane do przyjęcia planu działania określającego jego cele w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych. Taki plan każdy kraj należący do UE musi przedstawić do czerwca 2010 roku.

Największym źródłem nieograniczonej, darmowej, czystej energii jest słońce. Energia słoneczna wykorzystywana jest również do ogrzewania domów. Umożliwia to znaczną redukcję zapotrzebowania energii w mieszkaniach, bądź budynkach przemysłowych.

Inne zastosowanie energii słonecznej w domu polega na podgrzewaniu wody. Promienie słoneczne podgrzewają wodę,  która przepływa przez płaskie panele tworzące radiatory absorbujące ciepło. Panele  te umieszczone są zazwyczaj na dachu domu, pod kątem zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego. Zimna woda pompowana jest do paneli i tam podgrzewana  przez ciepło absorbowane z promieni słonecznych. Kilka lat temu znacznie rozwinęły się urządzenia wykorzystujące energię słoneczną jako źródło prądu elektrycznego. Jednym z nich jest bateria słoneczna, która zamienia światło na prąd elektryczny. Ilość energii słonecznej pochodzącej z baterii słonecznej  nie zależy od temperatury otoczenia, ale od nasłonecznienia. W odległych rejonach baterie słoneczne są używane na co dzień w domu. Służy  ona do ładowania akumulatorów, co umożliwia korzystanie z energii elektrycznej również w nocy. Opłacalność  wykorzystania energii elektrycznej zależy w dużej mierze od stopnia nasłonecznienia rejonu, w którym decydujemy się zainstalować tego rodzaju systemy.

Dodatkowym problemem są również wysokie ceny materiałów i instalacji, dlatego zanim zdecydujemy się na zmianę dotychczasowego zasilania bądź  ogrzewania domu, powinniśmy starannie wszystko przemyśleć.

 

        Adam Piętoń